tel: 662 018 291 biuro@reco.com.pl
Co grozi za niezłożenie sprawozdania BDO?
Przejdź do artykułuSkontaktuj się
Ślad węglowy

Sprawozdania do BDO

System Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) jest kluczowym elementem w polskim prawie środowiskowym, mającym na celu usprawnienie procesu gospodarowania odpadami. Jednym z obowiązków, jaki nakłada na przedsiębiorców, jest roczne sprawozdanie BDO. W tym artykule omówimy, jakie konsekwencje niesie za sobą niezłożenie tego sprawozdania.

Kto musi składać sprawozdanie BDO?

Obowiązek składania rocznego sprawozdania BDO dotyczy szerokiej grupy przedsiębiorców. W szczególności są to firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami, ale także te, które wytwarzają odpady w ramach swojej działalności. To obejmuje m.in. producentów, dystrybutorów oraz podmioty importujące produkty w opakowaniach.

Terminy i procedura składania sprawozdania

Sprawozdanie BDO należy złożyć do 15 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Procedura ta odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez system BDO. W przypadku zakończenia działalności, sprawozdanie należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia jej zakończenia.

Co grozi za niezłożenie sprawozdania BDO?

Niezłożenie sprawozdania BDO w wyznaczonym terminie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Wśród nich najistotniejsze to:

  • Kary finansowe: Za niezłożenie sprawozdania BDO przewidziane są kary administracyjne, które mogą sięgać nawet do 5 000 zł.
  • Kontrola urzędowa: Brak sprawozdania może skutkować przeprowadzeniem kontroli przez odpowiednie organy, co może prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych.
  • Złe postrzeganie na rynku: Niezłożenie sprawozdania może być sygnałem dla kontrahentów i klientów o potencjalnych nieprawidłowościach w firmie.

Jak uniknąć konsekwencji?

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, kluczowe jest terminowe i prawidłowe złożenie sprawozdania BDO. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą pomóc w prawidłowym wypełnieniu obowiązków związanych z systemem BDO. Więcej informacji na temat sprawozdania BDO znajdziesz na stronie RECO.

Doradztwo w zakresie ochrony środowiska dla firm

Darmowa konsultacja?  zadzwoń teraz!

Kontakt:

Fundacja ochrony środowiska Reco

Okrężna 8
44-100 Gliwice

tel: 662 018 291
Email: biuro@reco.com.pl

 

Obsługujemy firmy z całej Polski