tel: 662 018 291 biuro@reco.com.pl
Czy każdy warsztat musi mieć BDO? Wszystko o rocznym sprawozdaniu BDO
Przejdź do artykułuSkontaktuj się
Ślad węglowy

Sprawozdania do BDO

System BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) jest kluczowym elementem polskiego prawa środowiskowego, mającym na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami. Wiele firm, w tym warsztatów, zastanawia się, czy obowiązek ten dotyczy również ich działalności. W tym artykule przyjrzymy się, kto musi złożyć roczne sprawozdanie BDO i jakie są wymogi dla warsztatów.

Kto musi złożyć roczne sprawozdanie BDO?

Roczne sprawozdanie BDO jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów, które są zarejestrowane w systemie BDO i prowadzą ewidencję odpadów. Obejmuje to nie tylko duże przedsiębiorstwa produkcyjne czy firmy zajmujące się recyklingiem, ale także mniejsze podmioty, takie jak warsztaty samochodowe, które generują odpady w swojej działalności.

Czy warsztaty muszą być zarejestrowane w BDO?

W przypadku warsztatów samochodowych, obowiązek rejestracji w BDO i składania rocznych sprawozdań zależy od rodzaju i ilości wytwarzanych odpadów. Warsztaty, które generują odpady niebezpieczne lub w większych ilościach, są zobowiązane do rejestracji w BDO i prowadzenia ewidencji odpadów. To obejmuje odpady takie jak zużyte oleje, filtry olejowe, akumulatory, czy odpady związane z naprawami karoserii.

Jak przygotować roczne sprawozdanie BDO?

Przygotowanie rocznego sprawozdania BDO wymaga dokładnego zbierania danych o rodzajach i ilościach odpadów wytwarzanych przez warsztat. Następnie, za pomocą konta w systemie BDO, należy złożyć sprawozdanie do 15 marca każdego roku, zawierające te informacje. Ważne jest, aby dane były dokładne i zgodne ze stanem faktycznym, aby uniknąć błędów i potencjalnych kar.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania BDO

Niezłożenie rocznego sprawozdania BDO w terminie może skutkować nałożeniem kary administracyjnej. Dlatego ważne jest, aby właściciele warsztatów świadomie podchodzili do obowiązków wynikających z przepisów o gospodarce odpadami.

Podsumowanie

Rejestracja w systemie BDO i składanie rocznych sprawozdań jest obowiązkowe dla wielu warsztatów samochodowych. Kluczowe jest zrozumienie, jakie odpady generuje Twój warsztat i czy spełniają one kryteria wymagające rejestracji w BDO. Dokładne prowadzenie ewidencji i terminowe składanie sprawozdań pozwoli uniknąć problemów prawnych i przyczyni się do lepszej ochrony środowiska.

Więcej informacji na temat rocznych sprawozdań BDO znajdziesz na naszej stronie.

Doradztwo w zakresie ochrony środowiska dla firm

Darmowa konsultacja?  zadzwoń teraz!

Kontakt:

Fundacja ochrony środowiska Reco

Okrężna 8
44-100 Gliwice

tel: 662 018 291
Email: biuro@reco.com.pl

 

Obsługujemy firmy z całej Polski